Kypr leden počasí

Leden jako dovolená - je to dobrý termín?

Kolik je stupňů?

Podle Googlu je průměrná teplota 17 stupňů. Je to dost nebo málo? Přes den se teplota dostane třeba i nad 20 stupňů.

V noci může spadnout i na 2-5 stupňů. Můžete zažít relativně slunečný týden. Ale taky vám může pobyt propršet tak, že nebudete stíhat sušit oblečení. Leden a únor jsou statisticky nejchladnější měsíce kyperského roku.

A dá se koupat v moři?

Upřímně? Já sama bych do moře v lednu nevlezla. V lednu se koupou jen největší otužilci. Hned po nich do vody skáčou Skandinávci a Rusové. 

5 věcí, které musíte na Kypru zažít v lednu

1) Vyfoťte si plameňáky na Solném jezeře v Larnace

V létě na místě Solného jezera uvidíte jen vyschlou solnou planinu. V zimě se ale naplní dešťovou vodou. A dokonce sem přiletí několik tisíc plameňáků od Kaspického moře.

Pro lepší zážitek si s sebou vezměte dalekohled. 

2) Natrhejte si pomeranče přímo ze stromu

Pomeranče právě dozrávají a v obchodech je koupíte nejlevněji z celého roku! Pokud najdete citrusovou plantáž, můžete si je (s dovolením majitele samozřejmě) i sami natrhat.

Už jste jedli čerstvě utržený, zralý a šťavnatý pomeranč přímo ze stromu? Čerstvý džus z pomerančů si dejte i v baru nebo restauraci.

3) Dejte si frapé na palmové promenádě a buďte „COOL“

I v lednu je spousta dní, kdy slunce svítí jako o život. To přímo vybízí k tomu, jít si sednout někam ven a dát si ledové frapé. Bez slunečních brýlí na nose by to nebylo ono, neboť jen s nimi se můžete bezostyšně dívat po kyperských mužích nebo pokukovat po holkách.

Vyhrňte si u toho rukávy, a možná i nohavice, protože šance, že se opálíte, je fakt vysoká. I když je leden jeden z nejchladnějších měsíců v roce, přes poledne může být báječně teplo!

4) Zajděte si do restaurace na Meze

Už jste slyšeli o Meze? Spočívá to v tom, že se lidé sejdou v restauraci, zasednou za stůl a nad objednávkou se příliš nezamýšlejí. Objednají si prostě Meze a číšník hned ví, že jim má přinést všechno to, co kuchař ten den navařil.

Je toho hodně, to vám říkám rovnou. Saláty, omáčky, domácí kyperský chleba, zeleninová jídla, musaka, fazole s omáčkou, grilovaná a pečená masa a spousta dalších věcí. Sedněte si v taverně ke krbu, otevřete láhev červeného a bavte se až do půlnoci.

5) Zažijte pořádný kyperský liják

Leden je společně s únorem nejdeštivějším měsícem kyperského roku. Někdy se spustí tak silný liják, že než stihnete doběhnout pod nejbližší střechu, není na vás nit suchá!

Kanály v ulicích nestíhají odvádět vodu, a tak můžete po pár hodinách deště sjíždět ulice na kánoích. Občas s deštěm fouká silný vítr, zpravidla ze strany, a díky tomu prší horizontálně. V kyperském zimním lijáku vám žádný deštník nepomůže!

Dopadnete jako já na fotce!

Jestli se na Kypr v lednu nechystáte, možná vás zaujme únor. Klikněte sem, ať se dozvíte, jak je na Kypru v únoru!